Skatteåterbäring då vi är äkta bostadsrättsförening

Brf. Höstfibblan 8 är sedan 1 januari 2015 en äkta bostadsrättsförening enligt beslut från Skatteverket. Våra medlemmar i bostadsrättsföreningen har därför rätt till skatteåterbäring på de belopp man blivit förmånsbeskattad på under inkomståren 2015 och 2016.
Skatteverket har automatiskt lagt in en omprövning för alla medlemmar som är bosatta i föreningens bostäder. En del medlemmar har redan fått skatteåterbäringen, andra inte. En förklaring till skilda utbetalningstillfällen kan vara, om man har deklarerat elektroniskt, så får man tillbaks pengarna tidigare än övriga.
Har du frågor kring din deklaration så kontakta Skatteverket och uppge förutom eget personnummer även ärendenumret (82–51056201) avseende Skatteverkets beslut om att brf. Höstfibblan 8 nu är en äkta bostadsrättsförening.
Före detta medlemmar som bott helt eller delvis under inkomståren 2015 och 2016 i bostadsrättföreningen får på egen hand ansöka om omprövning av sina skattebeslut hos Skatteverket.